معاونت فرهنگی
۱۳۹۴-۰۹-۰۷

حوزه دین و معارف اسلامی

مشتمل بر اقامه نمازهای یومیه، جمعه، اعیاد اسلامی، جلسات آموزش احکام، مشاوره و پاسخگویی به سوالات شرعی زائران، برپایی نشست های معرفتی و بزرگداشت وقایع و مناسبت های مذهبی و ملی

اقامه نماز           

§         برگزاری نمازهای یومیه به جماعت همه روزه

§         نمازهای جمعه و اعیاد اسلامی طبق برنامه

جلسات سخنرانی و بیان معارف اسلامی

§         جلسه آموزش احکام و آداب زیارت هر هفته شنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء

§         جلسه گفتمان دینی معرفتی مهدویت هر هفته چهارشنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء

§         جلسه تفسیر موضوعی قرآن هر هفته جمعه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء

خدمات فرهنگی

§         ارائه خدمات کتابداری، اطلاع رسانی، اینترنت، سمعی بصری و بانک جامع اطلاعات نرم افزاری در محل فرهنگسرای حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) همه روزه 7 صبح لغایت 19.30

§         آموزش دروس پیش دبستانی و روخوانی قرآن به روش ایماء و اشاره ویژه نونهالان در مرکز غیرانتفاعی و
پیش دبستانی مهدالرضا و شکوفه های رضوی

§         آموزش تحصیلات مقطع ابتدایی ویژه خواهران در دبستان هوشمند شکوفه های رضوی

§         برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری، ادبی، کتابخوانی متناسب با وقایع و مناسبت ها از طریق وب سایت میقات الرضا و کارگاه های آموزش قرآن و نهج البلاغه

§         راهنمایی و ارائه خدمات به کاروان های زیارتی با هماهنگی قبلی ( سخنرانی، اهداء هدیه و بسته فرهنگی )

§         راهنمایی و ارشاد زائران توسط خادمین و راهنمایان زائر در حرم مطهر و ورودی های به صحن و سرای حضرت

مشاوره و پاسخگویی به سئولات شرعی

الف) حضوری: توسط روحانیون مروج احکام نبوی مستقر در رواق دارالسلام برابر برنامه اعلام شده

ب) غیرحضوری: سامانه پاسخگویی به سوالات شرعی آستان قدس رضوی 05132020

نشست های فرهنگی

§         سلسله نشست های معرفتی و گفتمان های دینی خاص جوانان و نوجوانان برابر برنامه از قبل تعیین شده با حضور اساتید و سخنوران حوزه و دانشگاه در تالار همایش های میقات الرضا

§         ویژه برنامه های ولادت و شهادت ائمه معصومین (ع)، اعیاد اسلامی، وقایع و مناسبت های ملی و مذهبی که از طریق فراخوان عمومی در زمان خود به اطلاع زائران و مجاوران گرامی می رسد.

حوزه قرآن، دعا و  نیایش

مشتمل بر جلسات و کارگاه های آموزشی عمومی و تخصصی، قرائت، تجوید، تفسیر و تدبر در قرآن کریم و نهج البلاغه، کرسی تلاوت های مجلسی، محافل شکوفه های قرآنی و آیین ادعیه خوانی و زیارات با حضور اساتید برجسته

1 ) کارگاه آموزشی قرآن و نهج البلاغه

 این واحد آموزشی پژوهشی که از سال 1387 فعالیت خود را آغاز نموده ، با برگزاری جلسات آموزشی رشته های روخوانی،روان خوانی ،حفظ ومفاهیم قرآن،تجوید،صوت ولحن،نهج البلاغه،صحیفه سجادیه،تدبر در قرآن، تفسیر، کارگاههای آموزشی  از قبیل کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم قرآن و معارف نهج البلاغه، عصر غیبت، آئین رضوی، آفتاب ولایت و ... همراه با برگزاری مسابقات هفتگی فرهنگی و پژوهشی سعی دارد  مخاطبین به ویژه جوانان و نوجوانان را با این دو کتاب انسان ساز آشنا سازد.

2 )واحد ادبیات قرآنی کودکان

این واحد آموزشی از سال 1387 فعالیت خود راآغاز نموده و سعی دارد در زمینه های قصه گویی،شعرخوانی، نشریه  دیواری، معرفی شخصیتها و حکایات معصومین(ع)، بیان احادیث کاربردی، معرفی وقایع وایام الله، نقاشی، کاردستی و سرگرمی همراه بااهداء‌جوایز فرهنگی کودکان را با مضامین قرآنی و تعالیم اهل بیت(ع)آشنا سازد.

3) محفل شکوفه های قرآنی ویژه خردسالان (4 الی 8 سال)

کارگاه آموزشی قرآن ونهج البلاغه تلاش می کند برای آشنایی کودکان با مضامین والای قرآنی، تعالیم نورانی اهل بیت(ع)، شکوفایی استعدادها و خلاقیت آنها براساس نظام تعلیم و تربیت اسلامی و غنی سازی اوقات فراغت کودکان با برگزاری جنگ های قرآنی به ایجاد شور و نشاط معنوی بین کودکان اقدام نماید.

4) کلاس های آموزشی علوم قرآنی و هنری (طرح غنی سازی اوقات فراغت)

آستان مبارک همه ساله اقدام به برگزاری کلاس های علوم قرآنی دررشته های روخوانی، روانخوانی، تجوید، حفظ، تفسیر،
نهج البلاغه و مهارتهای زندگی در سیره رضوی به صورت رایگان درسطوح مقدماتی و پیشرفته درقالب طرح کلاس های اوقات فراغت می نماید.

5) دوره های آموزشی قرآن و معارف اسلامی

آستان مبارک با برگزاری دوره های تربیت معلم قران کریم ، پیش دبستانی، تدبردرقرآن، آموزه های علوی در نهج البلاغه ،صحیفه سجادیه، مهارتهای زندگی در سیره رضوی سعی دارد نوجوانان و جوانان را با معارف اسلامی آشنا نماید و در حال حاضراین دوره های آموزشی به صورت کارگاهی درکارگاه های قرآن و نهج البلاغه برگزار می گردد.

6) کرسی تلاوت های مجلسی قرآن کریم

آستان مبارک با همکاری اداره آموزش علوم قرآن و حدیث آستان قدس رضوی اقدام به برگزاری محافل انس با قرآن کریم با حضور قاریان و حافظان بین المللی اعزامی ازآستان قدس رضوی درسطح موسسه می نماید.

7) بانک جامع اطلاعات قرآنی

آستان مبارک با ایجاد بانک جامع اطلاعات قرآنی سعی دارد نوجوانان و جوانان و پژوهشگران را با نرم افزارهای روز قرآنی و منابع الکترونیکی آشناسازد.

8) مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان

آستان مبارک همه ساله با برگزاری برنامه ترتیل جزءخوانی قرآن کریم ویژه ماه مبارک رمضان از جمله ترتیل یک جزء از کلام الله مجید توسط قاریان ممتازآستان قدس رضوی و شهرستان سعی نموده علاقمندان را با قرآن و عترت و یادگیری بیشتر معارف قرآنی آشنا سازد.

9) طرح قرآنی آیه های نیایش (ختم تلاوت نور)

این واحد از سال 1390 به صورت طرح قرآنی آیه های نیایش در دو بخش خواهران و برادران اجرا گردید، توضیح اینکه متصدیان در ورودی های حرم مطهر مستقرشده و برگه های قرآن را به علاقه مندان و مشتاقان به آیات کلام الله نور تحویل داده و پس از قرائت صفحات قرآن عودت می گردد و با اهداءثواب ختم آن به پیشگاه معصومین(ع)، شهدا، بزرگان و... در این امر خداپسندانه سهیم می شوند.

10 ) مسابقات قرآنی و معارف اسلامی

موسسه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) در راستای حفظ فرهنگ اسلامی و بالندگی آن در ذهن کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تلاش می کند از طریق برگزاری مسابقات فرهنگی، پژوهشی و کتابخوانی پاسخگوی نیاز دینی نسل جوان در زمینه اعتقادی و بهره گیری از ظرفیت عظیم متون اسلامی باشد، به همین جهت در طول سال و مناسبت‌های خاص اقدام به برگزاری صد‌ها مسابقه می نماید.

11) مجمع الذاکرین

گروهی از مداحان برجسته شهرستان که زیر نظر معاونت فرهنگی موسسه در خصوص برنامه ریزی مناسبت های مذهبی و ملی همکاری دارند.

 مراسم ادعیه خوانی و قرائت زیارات

·         قرائت یکی از زیارات عاشورا، امین الله، آل یاسین، جامعه کبیره و زیارت امام رضا(ع) هر هفته یکشنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء

  • دعای توسل هر هفته سه شنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء

  • دعای کمیل هر هفته پنج شنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء

  • دعای ندبه هر هفته جمعه ساعت 6:30 صبح

  • دعای سمات هرهفته جمعه یک ساعت به اذان مغرب

حوزه تکریم و خدمت رسانی

اداره حرم مطهر و ارائه خدمات به زائران خاصه کاروان های زیارتی. درب های حرم مطهر به صورت شبانه روزی در تمام فصول و ایام، بر روی زائران باز و بیش از 800 نفر  خادم افتخاری و راهنمای زائربرادر و خواهر امر خدمت به زائرین را عهده دار هستند. خادمین و راهنمایان زائر در شیفت های 8 ساعته انجام وظیفه می نمایند.

علاقه مندان به ارائه خدمت افتخاری در آستان مبارک می بایست درخواست خود را کتباً به مدیرعامل موسسه ارائه و پس از طی مراحل قانونی در صورت نیاز دعوت به همکاری خواهند شد.

حوزه فرهنگ، هنر، ادب و ورزش

مشتمل بر اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی در قالب جشنواره ها، یادواره ها، محافل ادبی، کلاس های آموزشی تخصصی و مسابقات کتابخوانی و ورزشی

 بخش مراکز آموزشی موسسه                                            

·         مهدالرضا و پیش دبستانی حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع): این مرکز آموزشی از سال 81-80 با هدف آموزش روخوانی و مفاهیم قرآن کریم با روش ایماء‌ و اشاره و حفظ آیات و روایات  کاربردی و احادیث معصومین(ع) به شیوه قصه به خردسالان 5 سال تمام می کوشد تا استعدادها و خلاقیت های کودکان را در زمینه های قرآنی شکوفا سازد. در سال تحصیلی 95-94 تعداد 180 نفر در قالب 8 کلاس در آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس، 120 نفر در قالب 7 کلاس در زیارتگاه شهید آیت الله مدرس(ره) کاشمر، 45 نفر در قالب 3 کلاس در کتابخانه امام رضا(ع) قاین، 46 نفر در قالب 3 کلاس در شهرستان بشرویه و 11 نفر در قالب 1 کلاس در کتابخانه امام رضا(ع) محمدآباد طبس جمعا 402 نفر در قالب 22 کلاس پذیرش شده اند.

·         دبستان شکوفه های رضوی: این مرکز آموزشی از سال 1390 بصورت هوشمند و با استفاده از تجهیزات روز، بکارگیری مربیان متعهد، متخصص و مجرب، برنامه های فوق العاده و امکاناتی از قبیل نمازخانه، کتابخانه و آزمایشگاه فعالیت خود را آغاز و در سال تحصیلی 95-94 پذیرای 128 نفر دانش آموز در قالب 8 کلاس از پایه اول تا پنجم می باشد.

 

افزودن دیگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید