موقوفات آستان مبارک
۱۳۹۴-۰۹-۰۷

موقوفات آستان مبارک

مقدمه: میل به جاودانگی و نیکوکاری در سرشت بشر، به صورت خدادادی نهفته است و آدمی همواره برای جاودانه زیستن و نام نیکو از خود گذاشتن، کوشیده است. یکی از اموری که تا حدودی پاسخ گوی این خواسته ی درونی انسان است، یادگاری ماندگار و صدقه ای جاوید به نام «وقف» است که در گذشته های بسیار دور و در تمدن کهن ریشه دارد و به نوبه ای پاسخ گوی نیاز انسان ها بوده است. جایگاه والای این آیین نیک و کهن که با ظهور اسلام، رونقی دیگر یافت و با اثرپذیری از جهان بینی اسلامی و برخورداری از پشتوانه ی احکام شرعی، به صورتی استوار و جهت دار در
زمینه های مختلف مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به جریان خود ادامه داد در تمدن عظیم اسلامی بر هیچ فرد آگاه و منصفی پوشیده نیست
. در همین راستا تلاش های گسترده ای توسط واحد موقوفات آستان مبارک در جهت ترویج فرهنگ وقف، احیاء موقوفات و جذب واقفین جدید صورت گرفته که بطور اجمال به آن پرداخته می شود:

موقوفات آستان مبارک

·          مزرعه حسین آباد: این رقبه دارای یک رشته قنات و تا حدودی دارای اراضی وسیع قابل کشت بوده و در سال 767 هجری قمری توسط امیر حسین خان عضد الدوله وقف و مصرف آن باغات جوار حرم مطهر می باشد. جهت احیاء قنات چندین ماه کار شده و طبق اظهار نظر کارشناسان کار در قنات فوق مقرون به صرفه نبود و به لحاظ اینکه مقدار زیادی از اراضی این پلاک در محدوده خدماتی شهر واقع شده به عنوان اراضی مسکونی، تجاری و صنعتی به افراد واگذار گردیده که فاز 1 و 2 رضوانشهر نمونه ای از آن است. فاز 1 رضوانشهر دارای 861 قطعه زمین مسکونی و  205 قطعه تجاری، که در این شهرک نیز تمام امکانات شهری از قبیل فضاهای آموزشی، مذهبی، فرهنگی، تجاری، فضای سبزو خدمات شهری پیش بینی شده است. فاز 2 رضوانشهر در ضلع جنوبی بلوار آیت الله واعظ طبسی با 110 قطعه زمین مسکونی و 77 قطعه زمین تجاری طراحی و به متقاضیان واگذار می گردد. همچنین در سال 93  مقدار 100257 متر مربع که به صورت پارک بوده  به آستان مبارک تحویل گردیده است.

·          روستای جمز: این روستا در چهار کیلومتری طبس واقع است. بعضی از مدارک موجود حاکی از وقفیت کل سپس نصف و هم اکنون چهار سهم از 12 سهم مزرعه و قنات در ید موقوفه می باشد. تاریخ وقفیت آن سال 726 هجری قمری و واقف آن امیر اسماعیل گیلکی بوده و مصرف آن چراغ روشنائی امامزاده می باشد.

·         دیهشک: برابر صورت رقبات صادره در سال 1301 مالکیت موقوفه مقدار 37 فنجان (سهم) آب و دو قطعه زمین ذکر شده و در سال 1376 سند مالکیت 25 فنجان (سهم) آب و دو قطعه زمین به نام موقوفه اخذ گردید و برای مقدار باقی مانده اثری در سوابق ثبتی موجود نیست تا بتوان احقاق حق نمود. این موقوفه در سال 726 هجری قمری توسط میر سید عبدالحق گور سرخی وقف بر آستان مبارک گردیده و مصرف آن غذای فقرا در شب جمعه اعلام گردیده است.

·         روستای دره بید: این روستا در 22 کیلومتری شمال طبس واقع است و دارای آب چشمه می باشد. تاریخ وقف این رقبه به سال 726 هجری قمری وسیله میر سید علی گیوند سلام نشست وقف و مصرف آن فرش بقعه مبارکه ذکر شده است.

·         مزرعه سیشک: این روستا در 26 کیلومتری بشرویه و در جنوب غرب روستای ارسک واقع شده است. این رقبه به سال 940 هجری قمری توسط امیر کمال الدین وقف و مصرف آن در ضریح و پرده امامزاده ذکر گردیده است.

·          خروسان علیا و سفلی: این دو روستا با فاصله نزدیک به هم در 42 کیلومتری شهر طبس در دامنه کوه واقع شده است. این دو رقبه سال 940 هجری قمری توسط امیر کمال الدین وقف بر آستان مبارک و مصرف آن برای غذای خدام امامزاده اعلام شده است.

·         روستای خرو سفلی: براساس استشهاد و سوابق برخی از اسناد موجود دو قطعه باغ مشجر و منخل بهمراه 7 سهم آب در سال 940 هجری قمری توسط میرکمال الدین وقف بر آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) گردیده و مصرف آن غذای خدام می باشد.

·         میاه و اراضی متعلقه در شهر طبس: سوابق و شواهد موجود نشان می دهد میزان 340 سهم از آب نهرین طبس به همراه املاک زیادی در اختیار موقوفه امام زاده بوده که به دلیل سهل انگاری و عدم توجه متولیان سابق به مرور از وقفیت خارج شده که در حال حاضر 132 سهم آن اعاده به وقف شده و اسناد مالکیت به نام موقوفه صادر و اخذ گردیده است. این املاک توسط میر سید عبدالحق گورسرخی وقف گردیده و مصارف آن متفاوت است.

·         موقوفات آستان مبارک در بشرویه: در این شهر مقدار 50 فنجان آب و اراضی متعلقه توسط میر سید عبدالحق گور سرخی سال 624 هجری قمری وقف گردیده است.

·         روستای ملوند: این روستا در 70 کیلومتری شمال طبس واقع و واقف آن میرعبدالحق گورسرخی است. تاریخ وقف آن سال 637 هجری قمری و مصرف آن غذای خدام می باشد. در حال حاضر آب و اراضی کشاورزی به صورت اجاره در ید تعداد 18 نفر مستأجر می باشد و اراضی مسکونی آن هم با تعداد 70 خانوار ساکن در آنجا قرارداد اجاره تنظیم و حقوقات متعلقه و اجاره معوقه اخذ شده است.

با توجه به فعالیتهای گسترده و همه جانبه آستان قدس رضوی در عمران و آبادی و بازسازی بارگاه ملکوتی حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) که هم اکنون به میقات الرضا شهرت یافته افراد خیری در سنوات اخیر با مراجعه به آستان مبارک با میل و رغبت قسمتی از مایملک خویش را وقف بر آستان مبارک نموده اند که بشرح ذیل اعلام می گردد:

*  آقای سید حسین محمودی سال 1375 میزان 131 هکتار زمین از مزرعه و قنات فتح آباد منطقه عشق آباد.

* آقای سید حسین محمودی سال 1375 میزان دو شبانه روز آب از یک حلقه چاه موتور جهت مصرف امورات جاریه آستان مبارک.

* خانم بتول ظهیری سال 1377 دو قطعه زمین مزروعی شهر طبس جهت خرید کتاب کتابخانه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع).

* عباس زمانی سال 1380 میزان 2 ساعت آب از یک حلقه چاه موتور برقی و 10500 متر مربع زمین مزروعی از مزرعه الله آباد از توابع بخش طبس.

* خانم بتول ظهیری سال 1384 یک قطعه زمین مزروعی به مساحت 1091 مترمربع جهت خرید کتاب کتابخانه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع).

همچنین در ادامه پیگیری های مستمر و مداوم در احیاء موقوفات حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) در سال 1393 دو مورد نیت وقف که توسط امیرحسن خان و عمادالملک واقفین بزرگ طبس  وقف بر آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) گردیده، شناسایی و تملک گردید.

1-      موقوفه امیر حسنخانی، سال وقف 13/7/1234  هجری قمری، میزان وقف مبلغ 3  تومان  که در حال حاضر در سامانه جامع موقوفات مقدار 17/1 درصد تعریف گردیده است.

مصرف وقف: خرج و صرف ضروریات روضه امام زاده حسین بن موسی الکاظم(ع)

2-       موقوفه عمادالملکی، سال وقف 7/5/1301 هجری قمری میزان وقف مبلغ 8 تومان

مصرف وقف: رونق و تعمیر و اصلاح عمارت امام زاده حسین بن موسی الکاظم(ع)

 

افزودن دیگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید