کتابخانه های وابسته
۱۳۹۴-۰۹-۰۷

کتابخانه های وابسته به موسسه آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره)

پیشرفت های علمی و فکری بشر، بیش از هر ابزار دیگری به چاپ، تولید و نشر منابع چاپی و غیر چاپی و ترویج اندیشه ها و افکار اندیشمندان وابسته است. نقش ویژه کتاب و منابع الکترونیکی در پیشرفت هر کشور و ایمان استوار خدمتگزاران آستان قدس رضوی سبب شد که آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) در راستای توسعه فعالیت های فرهنگی خود و به منظور تقویت اصول و مبانی دینی اعتقادی مردم به ویژه نوجوانان و جوانان و ترویج معارف اهل بیت علیهم السلام اقدام به احداث کتابخانه هایی مجلل و باشکوه با کاربریهای مختلف نماید که خوشبختانه به دلیل برخورداری از فضای معنوی و مناسب و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی مورد استقبال گسترده دوستداران علم و دانش قرار گرفته است.

فعالیت های جنبی کتابخانه ها

کلاس های قرآنی، معارف اسلامی، هنری و ورزشی

برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه قرآن، معارف اسلامی، هنرهای دستی و تجسمی، فرهنگی، ادبی، مشاوره تحصیلی، فوتسال و والیبال با هماهنگی و برنامه ریزی معاونت فرهنگی موسسه در اوقات فراغت عموم مردم به ویژه نوجوانان و جوانان

مسابقات، همایش ها و ....

برگزاری مسابقات متنوع کتابخوانی، تحقیقی پژوهشی، فرهنگی، مقاله نویسی، وبلاگ نویسی، شب شعر، همایش ها و .... در مناسبت های مختلف مذهبی ملی و اعیاد اسلامی در طول سال

 ارتباط با دانشگاه ها، مراکز آموزشی و مراجعان

در این مجموعه های فرهنگی تلاش می شود با دانشگاه ها، موسسات علمی، فرهنگی، آموزشی و بالاخص مراجعان ارتباط برقرار شده و نیازهای اطلاعاتی آنان تأمین و زمینه حضور و بازدید گروه های دانشجویی و دانش آموزی و ارائه توضیحات لازم فراهم گردد.

تجلیل از اعضاء محترم راه یافته به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سطح کشور همه ساله در ایام تعطیلات نوروز همایش علمی «جوان امروز، امید فردا» با حضور سخنرانان برجسته و اجرای برنامه های متنوع  فرهنگی و با هدف تجلیل از اعضاء محترم راه یافته به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سطح کشور در سال گذشته برگزار می شود.

 تهیه منابع مورد نیاز

کتابخانه جهت هدفمند سازی خرید و رفع کمبودها به صورت مداوم منابع و موضوعات کسری خود را مشخص، نظرات اعضاء را جمع آوری و با اشراف بر تازه های نشر که توسط ناشران مختلف در اختیار کتابخانه قرار می گیرد خرید منابع مورد نیاز خود را انجام می دهد.

بازدید

کتابخانه ها در راستای جذب حداکثری دانش آموزان، با مراکز آموزشی منطقه همکاری مطلوبی داشته، لذا شرایط لازم جهت بازدید گروه های آموزشی را فراهم نموده و روش استفاده بهتر از کتابخانه را به آنها آموزش می دهد.

معرفی منابع کتابخانه

جهت گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، منابع کتابخانه در قالب کتابچه های گزیده منابع موضوعی در بین مشاغل مرتبط توزیع می گردد. علاوه بر آن لیست کتب خریداری شده توسط ایمیل در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

شرایط عضویت در کتابخانه و واحد اینترنت و سمعی بصری

 تکمیل فرم عضویت در محل فرهنگسرا

 یک قطعه عکس 4×3

یک برگ تصویر شناسنامه یا کارت ملی عضو و معرف

 پرداخت حق عضویت سالانه

معرفی نامه از دانشگاه محل تحصیل مخصوص دانشجویان غیر بومی

ساعت کار کتابخانه ها

همه روزه بجز ایام تعطیلات رسمی از ساعت 7  الی 19:30

فرهنگسرای حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس 

  مشخصات فیزیکی ساختمان فرهنگسرا

فرهنگسرای حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) در سه طبقه با زیربنای 1760 متر مربع در ضلع غربی حرم مطهر احداث گردیده است. بنای اولیه آن از اواخر سال 1377 آغاز و در اوایل سال 1380 مورد بهره برداری قرار گرفته و در معماری ساختمان کاملا از معماری بومی الهام گرفته شده و از هماهنگی لازم با بافت شهر برخوردار و متناسب با اقلیم گرم و خشک ساختمان سازی آن صورت گرفته است. کاربری هر طبقه از فرهنگسرا متناسب با نیازهای مجموعه طراحی شده بطوری که در حال حاضر طبقه زیرزمین جهت تاسیسات و انبار مرکزی، طبقه همکف مخصوص سالن مطالعه برادران و طبقه دوم مختص سالن مطالعه خواهران همراه با مخازن کتاب، واحد اینترنت و سمعی بصری، بخش امانت، اتاق کودکان و... مورد استفاده قرار می گیرد.

  

 لیست کتب و نرم افزارهای کتابخانه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) مرتبط با ازدواج موفق و اصول تربیتی فرزندان

 لیست پایان نامه ها و آثار پژوهشی موجود در کتابخانه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس

 
بخش های مختلف کتابخانه

الف) تالار مطالعه و مخزن قفسه باز

در این مجموعه فرهنگی دو تالار مطالعه با گنجایش 69 عدد میز مطالعه و 337 عدد صندلی، مخزن قفسه باز ویژه آقایان و بانوان به طور مجزا در نظر گرفته شده که در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود 350 نفر مراجعه کننده به صورت آزاد از منابع موجود و تسهیلات فراهم شده استفاده می نمایند. تعداد کتب موجود 50.000 جلد بوده که کتاب های دینی، علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی، داستانی، هنری و .... را شامل می شود. ضمنا کتب موجود در قفسه ها به روش دهدهی دیویی رده بندی شده است.

ب) بخش امانت کتاب

تمامی برادران و خواهرانی که موفق به عضویت در کتابخانه حضرت شده اند می توانند با رعایت ضوابط و مقررات کتب مورد نظر خود را به مدت دو هفته به امانت گرفته و در صورت نیاز به مدت دو هفته دیگر به صورت حضوری یا تلفنی تمدید نمایند. تعداد اعضاء کتابخانه 8538 نفر می باشد که از این تعداد 3908 نفر را آقایان و 4630 نفر را بانوان تشکیل می دهند. بخش امانت کتاب مجهز به سیستم رایانه بوده و متقاضیان می توانند با مراجعه به کتابدار در اسرع وقت از وجود یا عدم وجود کتاب در کتابخانه و محل قرار گرفتن آن در قفسه ها اطلاع حاصل نمایند.

ج) بخش مرجع

در این مجموعه فرهنگی کتب مرجع در اتاقی جداگانه نگهداری می شوند. این نوع کتب منابعی هستند که جهت کسب اطلاع در باب موضوع خاص یا مطالب مختصر مورد مطالعه قرار می گیرند و به امانت داده نمی شوند. مراجعین این بخش را بیشتر دانشجویان و محققان تشکیل می دهند.

د ) بخش مطبوعات

 در این بخش، یعضی از جراید تخصصی، نشریات و مجلات کثیرالانتشار در سطح کشور و مراکز آموزش عالی وجود دارد که اطلاعات روز و علمی پژوهشی را در اختیار مراجعین قرار می دهد و تعداد آن به بیش از 45 عنوان می رسد. از خدمات این بخش می توان به ارتباط مداوم و مستمر با دانشگاه های سطح کشور، تهیه فهرست موجودی نشریات، بایگانی مطبوعات و پاسخگویی به مراجعین در محل آرشیو مطبوعات اشاره نمود.

ه) بخش کودکان و نوجوانان

در این مجموعه فرهنگی سعی شده با فراهم آوری و سازماندهی بیش از 3.000 جلد کتاب مخصوص کودکان و نوجوانان برادر و خواهر در جهت تشویق و ترغیب به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از سنین کودکی و نوجوانی و گسترش روحیه تفکر و پزوهشگری آنان گامهای موثری برداشته شود.

و) بخش اینترنت و سمعی بصری

امروزه با ترویج دانش، انتشار اطلاعات تنها از راه کتاب و دیگر نوشته ها صورت نمی پذیرد بلکه منابع غیرچاپی دانستنی ها را ضبط، ذخیره و پخش می کنند. لذا با توجه به گسترش روزافزون اطلاعات و علوم ارتباطات بخش اینترنت و سمعی بصری با امکانات فوق العاده از قبیل 5.000 نسخه منابع الکترونیکی، 11 دستگاه کامپیوتر،
امانت دهی CD و DVD، اینترنت با سرعت بالا و تخفیف ویژه، اینترنت وایرلس، تسهیلات فتوکپی، پرینت، اسکن، رایت و ... در دو طبقه برادران و خواهران به صورت جداگانه ارائه خدمات می نماید.

 ز ) تالار همایش های مجموعه فرهنگی میقات الرضا

 این تالار در جنب فرهنگسرای حضرت واقع شده و دارای 1220 مترمربع زیربنا می باشد و در آن امکاناتی از قبیل 345 عدد صندلی، اتاق های فرمان و کنترل، ویدئو پروژکشن، رایانه، سیستم صوت و نور پیشرفته و ....
پیش بینی شده و با برنامه ریزی معاونت فرهنگی موسسه همایش ها، سلسله نشست ها، گفتمان های دینی معرفتی، شب شعر و .... در این مکان برگزار و ادارات و اشخاص حقیقی می توانند با رعایت ضوابط و انعقاد قرارداد از تالار استفاده نمایند.

 

تلفن :3- 32822200-056                       دورنگار:  32828371-056

 

 

 

* * *

کتابخـانه شهیـد آیت الله مـدرس(ره) کاشمر

  

تاریخچه کتابخانه

 کتابخانه شهید آیت الله مدرس(ره) کاشمر در جوار زیارتگاه این عالم مجاهد با مساحتی حدود 825 مترمربع در سه طبقه با 4713 جلد کتاب همزمان با سالگرد شهادت آیت الله مدرس(ره) در سال 1375 با حضور حضرت آیت الله واعظ طبسی تولیت عظمای آستان قدس رضوی گشایش یافت و خدمت رسانی خود را به جویندگان علم و دانش آغاز نمود. در حال حاضر کتابخانه دارای بیش از 60 هزار جلد کتاب و 18000 نفر عضو فعال می باشد. منابع غنی، فضای مطالعاتی مناسب، سیستم قفسه باز، وجود مراکز دانشگاهی مختلف در سطح شهرستان(آزاد اسلامی، پیام نور، جهاد دانشگاهی، مرکز تربیت مدرس قرآن کریم و حوزه های علمیه) و نبود کتابخانه ای با این سطح در شهرستانهای اطراف  کتابخانه را تبدیل به مرکز تحقیق و مورد توجه خاص دوستداران دانش، اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و حوزه ها  نموده است

 

 خدمات و بخش های کتـابخانه

الف) قفسه باز برادران و خواهران

این بخش خدمات امانت و ایجاد محیط مناسب جهت مطالعه منابع کتابخانه را ارائه می نماید. در این تالار بیش از 60 هزار جلد کتاب در موضوعات متنوع علمی، مذهبی، ادبی و دانشگاهی وجود دارد.

ب) بخش محققیـن

این تالار با بیش از دو هزارجلد کتاب مرجع و 300 عنوان پایان نامه کارشناسی و کارشناسی ارشد علیرغم کمبود های موجود، جوابگوی خیل عظیمی از پژوهندگان می باشد، وجود دایره المعارف هایی چون دایره المعارف تشیع، ‌فرهنگ های لغت و فرهنگهای تخصصی و پایان نامه ها تا اندازه ای کام جویندگان علم را سیراب می کند. با توجه به اینکه کتابخانه شهید آیت الله مدرس(ره) بزرگترین کتابخانه شهرستان و شهرستانهای اطراف می باشد همواره مورد توجه ویژه پژوهشگران می باشد، بیشتر تحقیقاتی که در سطح شهرستان انجام می شود با بهره گیری از منابع و امکانات این مرکز صورت می گیرد. این بخش جهت تسهیل ارتباط محققین و اعضاء کتابخانه با دنیای اطلاعات به اینترنت پرسرعت نیز مجهز می باشد. 

 ج) بخـش نشـریات

جدیدترین نشریات با تنوع مورد علاقه اعضا تهیه و در دو تالار خواهران و برادران بصورت مجزا ارائه می گردد. این بخش دارای 68 عنوان روزنامه و نشریه ادواری می باشد. 

 د) واحـد مشـاوره

در راستای کمک به موفقیت بیشتر اعضاء شرکت کننده در کنکور سراسری، دو نفر کارشناس مشاوره به صورت رایگان خدمات برنامه ریزی درسی، روش های مطالعه موفق و رفع مشکلات یادگیری را ارائه می نمایند.   

ه) واحد اینترنت و سمعی بصری

این بخش دارای بیش از 1300 عنوان منبع مختلف دیداری و شنیداری (نرم افزار، فیلم، صوت و ...) در موضوعات علمی، مذهبی، آموزشی و تحقیقی می باشد.

این بخش با توجه به گسترش تکنولوژی های جدید انتقال اطلاعات و آموزش مورد توجه خاص اعضای کتابخانه می باشد.

تلفن :14- 55245611-051                دورنگار:  55245610-051

 

 

کتابخانه امام رضا(ع) قاین

 مشخصات فیزیکی ساختمان کتابخانه

کتابخانه امام رضا(ع) در دو طبقه با زیر بنای 2400 مترمربع و زیر بنای 920 مترمربع توسط آستان قدس رضوی از محل اعتبارات عام المنفعه احداث و در سال 1386 مورد بهره برداری قرار گرفته و در اردیبهشت ماه 1387 به آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) از موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی واگذار گردیده است.

این کتابخانه در دو طبقه مجزا شامل طبقه اول(سالن مطالعه، تالار برادران، بخش کودکان و نمازخانه) و طبقه دوم (سالن مطالعه خواهران، بخش سمعی بصری و اینترنت، مدیریت و نمازخانه خواهران) طراحی شده است.

بخش های مختلف کتابخانه

 الف) تالار مطالعه و مخزن قفسه باز

در این مجموعه فرهنگی دو تالار مطالعه با گنجایش 34 عدد میز مطالعه و 240 عدد صندلی، مخزن قفسه باز ویژه آقایان و بانوان به طور مجزا در نظر گرفته شده که در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود 250 نفر مراجعه کننده به صورت آزاد از منابع موجود و تسهیلات فراهم شده استفاده می نمایند.

تعداد کتب موجود 32.000 جلد بوده که کتاب های دینی، علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی، داستانی، هنری و ... را شامل می شود. ضمناً کتب موجود در قفسه ها به روش دهدهی دیویی رده بندی شده است.

 

ب) بخش امانت کتاب

اعضاء کتابخانه می توانند با رعایت ضوابط و مقررات کتب مورد نظر خود را به مدت دو هفته به امانت گرفته و در صورت نیاز به مدت دو هفته دیگر به صورت حضوری یا تلفنی تمدید نمایند. تعداد اعضاء کتابخانه 8102 نفر می باشد که از این تعداد 3444 نفر را آقایان و  4658 نفر را بانوان تشکیل می دهند. بخش امانت کتاب مجهز به سیستم رایانه بوده و متقاضیان می توانند با مراجعه به کتابدار در اسرع وقت از وجود یا عدم وجود کتاب در کتابخانه و محل قرار گرفتن آن در قفسه ها اطلاع حاصل نمایند

ج) بخش مرجع

در این مجموعه فرهنگی کتب مرجع در قفسه هایی جداگانه و در داخل تالارها نگهداری می شوند. این نوع کتب منابعی هستند که جهت کسب اطلاع در باب موضوع خاص یا مطالب مختصر مورد مطالعه قرار می گیرند و به امانت داده نمی شوند. مراجعین این بخش را بیشتر دانشجویان و محققان تشکیل می دهند.

د) بخش مطبوعات

در این بخش، بعضی از جراید تخصصی، نشریات و مجلات کثیرالانتشار در سطح کشور و مراکز آموزش عالی وجود دارد که اطلاعات روز و علمی پژوهشی را در اختیار مراجعین قرار می دهد و تعداد آن به بیش از 35 عنوان می رسد. از خدمات این بخش می توان به ارتباط مداوم و مستمر با دانشگاه های سطح کشور، تهیه فهرست موجودی نشریات، بایگانی مطبوعات و پاسخگویی به مراجعین در محل آرشیو مطبوعات اشاره نمود.

ه) بخش کودکان و نوجوانان

در این مجموعه فرهنگی سعی شده با فراهم آوری و سازماندهی 1000 جلد کتاب مخصوص کودکان و نوجوانان برادر و خواهر در جهت تشویق و ترغیب به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از سنین کودکی و نوجوانی و گسترش روحیه تفکر و پژوهشگری آنان گامهای موثری برداشته شود.

و ) بخش اینترنت و سمعی بصری

امروزه با ترویج دانش، انتشار اطلاعات تنها از راه کتاب و دیگر نوشته ها صورت نمی پذیرد بلکه منابع غیر چاپی دانستنی ها را ضبط، ذخیره و پخش می کنند. لذا با توجه به گسترش روزافزون اطلاعات و علوم ارتباطات بخش اینترنت و سمعی بصری با امکانات فوق العاده از قبیل 3000 نسخه منابع الکترونیکی، 8 دستگاه کامپیوتر، امانت دهی   CDو DVD، اینترنت با سرعت بالا و تخفیف ویژه، تسهیلات فتوکپی، پرینت، اسکن، رایت و ... ارائه خدمات می نماید.

تلفن: 7-32526006-056                    دورنگار:  32531960-056

 

کتابخانه امام رضا(ع) محمدآباد طبس

   نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با پشت سر گذاشتن 3 دهه از حیات طیبه خود، با درایت و رهبری آگاهانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و اتکاء مردم مومن و فداکار به ولایت مطلقه فقیه و تلاش مدیران مدبر و متعهد بعنوان یک الگوی موفق در سطح جهان مطرح گردیده است. تلاش مدیران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در روستاها برگ زرین در دفتر موفقیت های انقلاب اسلامی می باشد. از آنجا که رشد و توسعه تمدن ها ریشه در رشد فکری و فرهنگی هر جامعه دارد و کتاب و کتابخوانی اساس این توسعه و پیشرفت است، تلاش خدمتگزاران آستان قدس رضوی در این حوزه بسیار گسترده می باشد. گستردگی و اهتمام ویژه به مقوله فرهنگی تا آنجاست که زمین بدون سکنه در دل روستای محمدآباد به کتابخانه ای زیبا تبدیل می شود و سر درب آن مزین به نام زیبای هشتمین خورشید امامت می گردد.

موقعیت جغرافیایی کتابخانه و معرفی مختصر روستای محمدآباد

کتابخانه امام رضا(ع) در روستای محمدآباد و در فاصله 6 کیلومتری شهرستان طبس واقع شده است. در حال حاضر روستای محمدآباد دارای 217 خانوار، 753 نفر جمعیت ( 381 نفر مرد و 372 نفر زن) می باشد. این روستا با اهدای خون 16 شهید در راه حفاظت و صیانت از خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران، بالاترین آمار شهدا را در بین روستاهای طبس به خود اختصاص داده است.

مشخصات فیزیکی ساختمان کتابخانه

کتابخانه در زمینی به مساحت 2100متر مربع و زیربنای 240 مترمربع قرار گرفته است. زمین کتابخانه اهدایی آقای محمد عطاری به آستان قدس رضوی می باشد. هزینه این پروژه فرهنگی از محل اعتبار اهدایی تولیت عظمای آستان قدس رضوی تامین و در آبان 1384 مورد بهره برداری قرار گرفت. معماری شکیل کتابخانه همراه با محوطه سرسبز از درختان زیتون - خرما- نارنج و گل های فصلی و دائمی تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد.

بخش های مختلف کتابخانه

الف) تالار مطالعه و مخزن قفسه – تالا ر مرجع – کودکان و کتب درسی

کتابخانه دارای 2 سالن یکی مخزن کتاب و دیگری سالن مرجع، کودکان و کتب درسی و تعداد 8286 جلد کتاب می باشد. از سایر تجهیزات کتابخانه می توان به 74 عدد صندلی، 4 میز مطالعه، 2 قفسه مطبوعات و 50 عدد قفسه یک رو اشاره کرد. نظام رده بندی کتب بر اساس روش دهدهی دیویی می باشد.

ب) بخش امانت کتاب

افرادی که به سن 12 سال رسیده اند واجد شرایط عضویت در کتابخانه بوده و می توانند با تکمیل مدارک مورد نیاز و رعایت ضوابط، کتب مورد نیاز را به مدت 2 هفته امانت و در صورت رزرو نبودن به مدت 2 هفته دیگر تمدید نمایند.

تعداد اعضای کتابخانه 660 نفر (231 نفر مرد و 429 نفر زن) بوده، تعداد قابل توجهی از اعضا از روستاهای مجاور و شهرستان طبس می باشند.

ج) بخش مطبوعات

کتابخانه امام رضا(ع) 4 روزنامه جام جم، قدس، خراسان و بازار کار  و 4 مجله راه زندگی، خانواده سبز، اطلاعات هفتگی و جوانان امروز را مشترک می باشد. همچنین بعضی از جراید مانند فصلنامه علمی پژوهشی کتابداری و اطلاع رسانی دانشورز و ... به صورت اهدایی در اختیار کتابخانه قرار می گیرد.

اهم فعالیت های جنبی کتابخانه

  • ·         برگزاری کلاس مهدالرضا ویژه نونهالان روستا            
  • ·         همکاری با خانه بهداشت روستا در برگزاری کلاس های مربوطه با هدف ارتقاء سطح آگاهی اهالی روستا در زمینه مسائل بهداشتی
  • ·         همکاری با کتابخانه سیار روستایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اجرای برنامه های روخوانی، امانت کتاب، قصه گویی، کاردستی، بازی و سرگرمی، نمایش خلاق ، شعرخوانی و غیره
  • ·         اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت در ایام تابستان
  • ·         برگزاری کلاس آموزش و تلاوت قرآن کریم در ایام ماه مبارک رمضان
  • ·         برگزاری کلاس تجوید قرآن کریم هفته ای یک جلسه در طول سال
  • ·         تقدیر از اعضای نمونه کتابخانه در هفته کتاب و کتابخوانی
  • ·         تشکیل هسته کتابخوانی با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی، ارتباط بیشتر با مراجعین و تأمین نیازهای اطلاعاتی آنان
  • ·         بازدید گروه های دانش آموزی و ارائه توضیحات لازم
  • ·         اجرای برنامه های متنوع در دهه کرامت از جمله سخنرانی، محفل نورانی انس با قرآن کریم، شرکت گروهی اعضاء در مراسم پر فیض نماز جمعه، برگزاری جلسه مشاوره با موضوع مهارت های زندگی در سیره رضوی، مسابقه کتابخوانی، قصه گویی، جشن میلاد و ....

 

تلفن: 32867375-056               دورنگار:  32867316-056

افزودن دیگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید